Mina Ethereum Bridge Testnet

Mina Protocol, Ethereum köprüsü testnet başlattığını duyurdu. Bizde bu testnet'e katılarak ileride potansiyel Airdrop verme ihtimaline karşı yerimizi hazır ediyoruz.

Mina Protocol, Ethereum'a alternatif olarak gösterilen coin'ler arasında yer alıyor. Mina ağının toplam boyutu 22KB kadardır. İlk sıkıştırılmış blok zinciri olma ünvanına sahip ve toplam boyutu neredeyse bir tweet kadardır. Güncel Bitcoin blok zinciririnin kapladığı alanın 320GB olduğu düşünüldüğünde Mina Protocol önemi ortaya çıkıyor.

Mina Ethereum Bridge Testnet Adımları

Kendi Blockchain'e sahip projeler genellikle Ethereum köprüsü kurarak kendi zincirlerine para akışını hızlandırmayı hedefler. Ethereum blockchain'den Mina blockchain'e para akışını sağlamak için hazırlanmış olan bridge şimdi hep birlikte test edeceğiz.

Adım1: MetaMask cüzdanı üzerinde test ağları aktif hale getireceğiz. Bunun için MetaMask Ayarlar tıklayın. Açılan pencerede Gelişmiş tıkladıktan sonra Test Ağlarını Aktifleştirin.


Adım2: MetaMask Ağlar seçeneğine girerek Ropsten Testnet geçin. Musluktan https://faucet.egorfine.com adresine giderek test ETH coin talep edin. Bu işlem ortalama 30 dakika içinde gerçekleşecektir. Cüzdana Test token'ler geldiğinde hazırız demektir.


Adım3: https://verify.mina.nil.foundation/walkthrough/index.html adresine gidin ve testnet'i başlatın. Bunun için sırasıyla 4 adımı takip edin.
  • Okay
  • Alright
  • Ready. Next spet
  • Connect MetaMask + Okay
Tüm adımları tamamladığınızda metamask sizden onay isteyecek. Onay sonrası işlemin gerçekleşmesi için bekleyin ve bu bakar. Ağ yoğunluğundan dolayı işlemler biraz yavaş gerçekleşebilir. 

Testnet'i gerçekleştirmek için yeni MetaMask cüzdanı kullanmanızı tavsiye ederim. Farklı günlerde işlemleri tekrarlayarak Airdrop verme ihtimallerine karşı kazancınızı artırabilirsiniz.