Özbekistan Hükümetinden Güneş Enerjili Bitcoin Madenciliğine Teşvik


Özbekistan hükümeti, Bitcoin madenciliği yapmak için kullanılan bilgisayarların güneş enerji panelleriyle elde edilen enerjiyle çalıştırıldığında daha az para ödeyeceklerini söyledi. 

Özbekistan hükümeti yerel firmaların güneş enerjisi kullanarak Bitcoin madenciliği yapabileceklerini söyledi. Ayrıca, kripto madenciliği yapan firmalar tamamının gelir vergisinden muaf olacaklarını duyurdu. 

Özbekistan Hükümeti Bitcoin Madencilerine Güneş Enerjisi Kullanma Çağrısı Yaptı 

Özbekistan hükümeti, 2019 yılında çıkarttıkları yasa ile kripto paraların alınıp satılmasını yasaklamıştı. Yaklaşık bir yıl önce hükümet kripto paralar ile alakalı yasakları kaldırmayı gündeme getirmiş olsa da olumlu sonuç alınamadı.

Özbekistan'da şuan ki mevcut yasalara göre, Özbeklerin Bitcoin veya altcoin satın almaları hala yasakken yasa yabancıları kapsamıyor. Reuters tarafından yakın zamanda yayınlanan habere göre, Özbekistan hükümetinin odağını dijital varlık madenciliği endüstrisine çevirdiğini ortaya koydu.

Özbekistanlı madencilerin kazım yapacakları cihazları güneş panelleriyle çalıştırması halinde daha az elektrik ödeyeceklerini söyledi. Elektrik şebekesine bağlı kripto madenciliği işletmeleri ise normal fiyatın iki katını ödeyecek. Yerel kripto madencileri, alışmak için özel bir lisans almak zorunda değiller, ancak yeni kurulan Özbek Ulusal Perspektif Projeler Ajansı'na kayıtlı olmaları gerekli.

Daha fazla Kripto Haber için bizi sosyal medya hesaplarından takip etmeyi unutmayın.

Kaynak:
https://www.reuters.com/business/finance/uzbekistan-legalises-solar-powered-crypto-mining-2022-05-04/