Solana Geliştiricileri Ağın Yoğunluğunu Azaltıcak 3 Düzenlemeyi Paylaştı

Solana geliştiricileri, ağ üzerinde yaşanan tıkanmaları önlemek ve ağ yoğunluğunu azaltmak için bir rapor yayınladı.

Solana ağı bu yıl içinde yaklaşık 4 defa tıkandı. Bu sırada cüzdanlardan hiç bir işlem yapılamadı. Borsalarda SOL coin yatırma ve çekme işlemleri de askıya alındı. 

Solana ağı, 30 Mayıs günü bu yıl 4. kez, başlatıldığı ilk günden itibaren 7. kez tıkanma yaşadı. Ekip, Solana ağında yaşanan tıkanmaları önlemek için yapılması planlanan 3 önemli düzenlemeyi paylaştı. 

Ağ üzerinde yaşanan en son tıkanmanın nedeni, NFT basım botları nedeniyle işlem sayısındaki önemli artıştı. Botlar, NFT koleksiyonları başlatmak için Solana NFT projeleri tarafından oldukça popüler olan Candy Machine'i kullandı. 

Ayrıca, Solana ağına yapıldığı düşünülen (DDoS) saldırıları ekip tarafından reddedildi ve sorunun 6 milyon hacim üreten NFT basım botları nedeniyle ortaya çıktığını onayladı. Denial of Service (DDoS), internete bağlı bir hostun hizmetlerini geçici veya süresiz olarak aksatarak, bir makinenin veya ağ kaynaklarının asıl kullanıcılar tarafından ulaşılamamasını hedefleyen bir siber saldırıdır. 


Solana ağında yaşanan tıkanıklıkları gidermek için paylaşılan raporda ekip 3 yeni düzenlemeden ve detaylarından bahsediyor. İlk büyük adım kullanıcıların bağlantı kurmadan veri paylaşımına olanak sağlayan kullanıcı datagram protokolü (UDP) yerine Google tarafından geliştirilen QUIC kullanmak. QUIC, UDP üzerinden daha kararlı veri akışı sağlayan bağlantı yönelimli taşıma protokolüdür. 

Solana geliştiricileri ikinci adım olarak, mevcut ilk gelen ilk hizmet esası yerine hisse ağırlıklı işlem işlemenin entegrasyonudur. Geliştiriciler, QUIC ile birlikte hisse ağırlıklı bir işlem işlemenin daha sağlam olacağını iddia etti. 

Üçüncü azaltma adımı, kullanıcıların temel ücretin üzerine ek bir ücret ekleme seçeneğine sahip olduğu "Ücrete dayalı yürütme önceliğini tanıtmaktır. Ücret önceliği, v1.11 sürümü için aktif hale gelmesi planlanmaktadır. 

Solana ağında yaşanan tıkanıklar yatırımcılar tarafından endişe ile izleniyor olmasına rağmen geliştirici ekip hızlı adımlarla ağı daha sürdürülebilir hale getirmeye çalışmaya devam ediyor.

Daha fazla Kripto Haber için bizi sosyal medya kanallarından takip etmeyi unutmayın.

Kaynak:
https://solana.com/news/04-30-22-solana-mainnet-beta-outage-report-mitigation