Terra, Bitcoin Satın Almada Tesla'yı Geçti

Terra, Bitcoin satın almada Tesla'yı geçerek elinde en çok Bitcoin tutan kurumsal firmalar arasında 2. sıraya yerleşti. 

Elon Musk yönetiminde olan Elektrikli araba üreticisi Tesla, Block ve Blockstream ile birlikte Bitcoin madenciliği işine girdiğini duyurmuştu. 12 milyon dolarlık projenin Teksas'ta güneş enerjisinden faydalanarak sıfır emisyonlu güç alt yapısıyla Bitcoin madenciliği yapılması hedeflenmekte.

İlgili içerik; Özbekistan Hükümetinden Güneş Enerjili Bitcoin Madenciliğine Teşvik

Luna Foundation Guard (LFG), Tesla'yı geçerek şu anda toplam değeri 2,9 milyar dolar olan 80.393 Bitcoin'e sahip. LFG, Merkezi olamayan en büyük stabil coin olan UST'nin arkasındaki kar amacı olamayan kuruluş olarak biliniyor. 

LFG, kısa süre önce Genesis ve Crypto ticaret ve risk sermayesi şirketi olan Threee Arrows Capital ile yaptığı anlaşma sonucunda 1.5 milyar dolar değerinde BTC satın aldı. 

UST stabilcoin, 18,6 dolarlık piyasa değeriyle onuncu sırada yer alıyor. Geçen ay Terra, ilk 10'da aynı anda iki kripto para birimine sahip olan ilk blockchain projesi oldu. Terra, TerraUSD (UST) stabil coin'in fiyatının istikrar sağlamasını için şubat ayından sonra Bitcoin satın almaya başlamıştı. 

UST'nin benimsenmesi için yapılan alımların toplam büyüklüğünün 10 milyar dolara ulaşması bekleniyor. Eğer diğer cüzdanlara yeni BTC alımı yapılmazsa kısa süre içinde en fazla Bitcoin'e sahip kurumsal firma olma unvanına Terra'nın sahip olması bekleniyor. 

Şu anda, yazılım çalışmaları yürüten MicroStrategy 3,9 milyar dolar değerinde 129,218 adet Bitcoin ile kurumsal firmalar arasında lider konumda.

Daha fazla Kripto Haber için bizi sosyal medya hesaplarından takip etmeyi unutmayın.

Kaynak:
https://www.globenewswire.com/en/news-release/2022/05/05/2436836/0/en/Grayscale-Investments-Files-Registration-Statements-on-Form-10-For-Grayscale-Horizen-Trust-Grayscale-Stellar-Lumens-Trust-and-Grayscale-Zcash-Trust.html
https://www.cnbc.com/2022/04/08/tesla-block-blockstream-to-mine-bitcoin-off-solar-power-in-texas.html